V Zoo Praha jsou k vidění čtyři noví ďábli medvědovití. Samci Elrond a Durin a samice Faline a Sandra Dee obydleli expoziční celek Darwinův kráter v dolní části zoo. Samec Durin, byť nesoucí jméno Tolkienova trpaslíka, je dokonce největším kdy chovaným ďáblem v Zoo Praha. Čtveřice zvířat pochází z australského chovného centra Aussie Ark.
Zoo Praha je získala v rámci tasmánského vládního plánu „Savethe Tasmanian Devil Program“, který usiluje o záchranu těchto největších masožravých vačnatců. Do pražské zoo přiletěli ďábli v prosinci, ale poté museli projít karanténou, a navíc si zvyknout na českou zimu..
Ďáblové medvědovití dříve obývali celou Austrálii, avšak nyní se přirozeně vyskytují pouze na Tasmánii. Zoo Praha o ochranu ďáblů medvědovitých usiluje už několik let mnoha způsoby: prodejem tematické řady suvenýrů, Ďáblova piva, zážitkových programů i pořádáním benefičních akcí.
Samci Elrond a Durin, z nichž zaujme svou mohutností a devítikilovou hmotností zejména druhý zmíněný, dostali jména po postavách z knižní série Pán prstenů od Johna R. R. Tolkiena. Samice Faline sdílí jméno s filmovou postavou z dílny Walta Disneyho a jméno Sandra Dee vzdává hold americké herečce 50. a 60. let.
Čtyři nové ďábly medvědovité uvidí návštěvníci v první ze dvou venkovních expozic pro tato zvířata v Darwinově kráteru. Druhou expozicí ve směru prohlídky obývají tři nechovné samice – poslední z původní čtveřice čertů, bezmála sedmiletá Nutmeg, spolu s Castrou a Caesií pocházejícími z kodaňské zoo. Zoo Praha chová tyto vačnatce jako jediná česká zoo a jedno z pouhých sedmi evropských zařízení.
Foto Oliver Le Que, Zoo Praha
